Acasă Sport Victorie pentru HC Caraș-Severin în primul meci oficial al anului

Victorie pentru HC Caraș-Severin în primul meci oficial al anului

Handbal Club Caraș-Severin a a început cu dreptul noul an, băieții antrenați de Aihan Omer reușind să se impună în partida din cadrul etapei a XII-a jucată pe teren propriu în fața celor de la Potaissa Turda. Bănățenii au urcat un loc în clasamentul Ligii Naționale după succesul în fața handbaliștilor din Turda, ocupând acum locul cinci în campionat. La primul meci oficial după revenirea la cârma echipei din Caraș, Aihan Omer a reușit să imprime un stil de joc ofensiv, care, a adus primele două puncte din acest an bănățenilor. Alb-albaștrii au început ezitant înfruntarea, dând ocazia oaspeților să  se distanțeze la patru goluri. Handbaliștii reșițeni au intrat în cele din urmă în joc, și, până la pauză, nu numai că au anulat avantajul oaspeților, au reușit să intre la cabine cu un avantaj de trei goluri. În actul secund, Potaissa a mai recuperat din handicap, însă jucătorii lui Omer au reușit să-și mențină concentrarea și la finalul celor 60 de minute de joc victoria a revenit reșițenilor, care s-au impus cu scorul general de 29-24. Cei mai eficienți marcatori din tabăra bănățeană au fost Tucanu și Marta, primul reușind șase goluri, în timp ce al doilea a izbutit cinci reușite.