Acasă Sport Victorie plătită scump de HCM Politehnica Timişoara

Victorie plătită scump de HCM Politehnica Timişoara

Handbaliştii clubului Universitatea Politehnica Timişoara au reuşit să rupă lanţul înfrângerilor, care s-a întins încă din etapa a doua a Ligii Naţionale de handbal masculin. Bănăţenii au învins, nu fără emoţii, în etapa cu numărul şapte, formaţia clasată pe ultimul loc în campionat, CSM Oradea. Victoria din partida jucată în weekendul trecut în sala „Constantin Jude” din Timişoara i-a costat scump pe timişoreni, jucătorul Milan Mirkovic fiind nevoit să părăsească parchetul accidentat şi, din păcate, prognosticul pentru jucătorul sârb nu este bun. Mirkovic a suferit cea mai urâtă accidentare pe care o poate suferi un handbalist, şi anume rupură la tendonul lui Ahile, accidentare care îl va ţine departe de teren tot restul campionatului. Jucătorul sârb nu este la prima accidentare gravă din carieră, Mirkovic fiind nevoit sezonul trecut să fie operat din cauza unei fracturi la piramida nazală. Partida dintre echipa bănăţeană şi cea din Oradea s-a jucat intens, deoarece ambele echipe aveau mare nevoie de cele două puncte puse în joc. Prima repriză a debutat cu atacul formaţiei timişorene, care a reuşit repede să preia conducerea. Când mai erau cinci minute de jucat din prima parte a meciului, avantajul handbaliştilor lui Otto Hell a fost anulat, orădenii reuşind să egaleze scorul la 12. Spre finalul primei reprize a survenit şi accidentarea gravă a lui Mirkovic, jucătorul bănăţenilor părăsind terenul pe targă. „Lanterna roşie” a campionatului a reuşit să intre la pauză cu avantaj pe tabelă, orădenii conducând cu scorul de 17-15.

Repriza secundă s-a jucat cu sufletul

Handbaliştii bănăţeni au început mai determinaţi repriza secundă şi au reuşit să preia din nou conducerea pe tabelă. Ultimele minute ale partidei s-au încins graţie eliminărilor suferite de echipa bănăţeană. Pe rând, Macovei, Vaidasigan şi Gălan au fost eliminaţi, dând o rază de speranţă handbaliştilor orădeni, care au crezut că pot pleca victorioşi de la Timişoara. Din fericire, handbaliştii bănăţeni au reuşit să-şi menţină concentrarea şi au terminat partida în avantaj. Scorul final a fost 34-31 pentru Politehnica Timişoara, bănăţenii reuşind să urce în clasament două poziţii, până pe locul 11. La finalul partidei, tehnicianul bănăţenilor, Otto Hell, a declarat că această ediţie va fi foarte grea pentru handbaliştii săi, deoarece toate echipele se bat pentru fiecare punct, fapt ce face ca fiecare partidă să se joace la intensitate maximă. Otto Hell este mulţumit de jocul arătat de bănăţeni în a doua jumătate a reprizei secunde, atunci când timişorenii au reuşit să se mobilizeze şi au reuşit să câştige chiar dacă au jucat în inferioritate mai multe minute. În legătură cu accidentarea lui Mirkovic, antrenorul alb-violeţilor a declarat că jucătorul sârb va lipsi tot sezonul din cauza accidentării, iar în locul lui va fi folosi Vladimir Corlija. Campionatul fde handbal masculin va lua o pauză, următoarea etapă fiind programată pe data de 6 noiembrie.HCM  Politehnica Timişoara va întâlni în etapa a şaptea formaţia Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu.