Acasă Sport CSS Bega Danzio Timişoara nu a rezistat în faţa ICIM-ului

CSS Bega Danzio Timişoara nu a rezistat în faţa ICIM-ului

Etapa cu numărul trei a Diviziei A din seria NV la baschet feminin le-a adus faşă în faţă pe formaţiile CSS Bega Danzio Timişoara şi ICIM Universitatea „Vasile Goldiş” din Arad. Partida jucată în sala „Constantin Jude” din Timişoara a avut doar o singură echipă pe teren, formaţia arădeană reuşind să câştige la pas toate punctele puse în joc. Baschetbalistele conduse de Dan Ionescu nu au reuşit să facă faţă forţei echipei arădene şi au încheiat dezastruos primul sfert, în care timişorencele au înscris doar patru puncte. Sfertul doi a fost sensibil mai echilibrat, graţie şi greşelilor pe faza de atac a baschetbalistelor din Arad. Sfertul al doilea al meciului s-a încheiat cu scorul de 18-11 pentru ICIM Arad, astfel că la pauza mare, arădencele conduceau cu o diferenţă de 10 puncte. Lupta pentru evitarea unui scor umilitor a continuat şi în partea a treia a meciului, baschetbalistele alb-violete pierzând la o diferenţă de nouă puncte sfertul trei. Baschetbalistele arădene au călcat acceleraţia în ultimul act al meciului şi s-au impus cu scorul de 11-6. Scorul general de 64-32 spune totul de ceea ce s-a întâmplat în partida dintre BCM Bega Timişoara şi ICIM Universitatea Vasile Goldiş Arad. Antrenorul bănăţenelor, Dan Ionescu, a reunoscut după partidă faptul că formaţia arădeană este cu mult peste cea bănăţeană şi crede că arădencele au toate şansele să câştige campionatul anul acesta. Dan Ionescu este de părere că meciurile importante urmează să vină pentru BCM Bega Timişoara, deoarece bănăţenele vor întâlni echipe de calibrul lor, împotriva cărora pot şi trebuie să învingă pentru a rămâne în elita baschetului feminin românesc. Formaţia timişoreană va sta etapa viitoare, următorul meci pentru bascchetbalistele bănăţene fiind de-abia pe data de 23 octombrie, când vor juca în deplasare, contra echipei CSM Oradea.