Acasă Sport Victorie tristă pentru Poli Timișoara împotriva echipei FC Olt

Victorie tristă pentru Poli Timișoara împotriva echipei FC Olt

FC Politehnica Timișoara a rămas pe primul loc în seria a II-a din liga secundă și după partida disputată în compania echipei FC Olt, fotbaliștii antrenați de Vali Velcea reușind să se impună în meciul din cadrul etapei a XVIII-a cu sorul de 2-1. Chiar dacă atmosfera de la clubul timișorean este sumbră, după anunțul făcut de patronul Marian Iancu, care a renunțat să mai finanțeze echipa de unul singur, alb-violeții au dat dovadă de maturitate și profesionalism, și și-au trecut în cont cea de-a treisprezeca victorie din actualul sezon. Tehnicianul timișorenilor a început partida contra echipi FC Olt cu Lepmets în poartă, iar ca jucători de câmp i-a folosit pe Belu, Scutaru, Mera, Sandu, Fuchs, Poparadu, Patras, Goga, Axente și Popovici.

Bănățenii au început în forță înfruntarea și au deschis scorul după doar două minute de joc, prin Popovici. După încă o ocazie ratată de Pătraș, Politehnica și-a majorat avantajul, Popovici reușind dubla. După marcarea golului doi, timișorenii s-au mulțumit să conserve avantajul, tabela rămânând nemodificată până la pauză.

În actul secund, gazdele au încercat să marcheze, însă apărarea timișoreană a reușit să facă față cu ușurință tentativelor ofensive ale trupei lui Dan Opresc. FC Olt a izbutit să macheze golul de onoare cu jumătate de oră înaintea finalului de meci, reușita echipei FC Olt fiind marca unui fost jucător al Timișoarei, Dragalina. Cu toate că avantajul a fost minim, elevii lui Vali Velcea nu au avut emoții pentru victorie, diferența de valoare dintre cele două echipe fiind clar în avantajul trupei lui Velcea. Până la finalul celor 90 de minute, niciuna dintre echipe nu a mai înscris, astfel că meciul s-a încheiat cu vicoria echipei bănățene, care s-a impus cu scorul final de 2-1.

C toate că s-au impus din nou, fotbaliștii timișoreni nu au motive de sărbătoare, echipa timișoreană riscând să fie exclusă din Liga a II-a peste numai 3 luni. Fără drept de promovare și cu mici speranțe de a primi bani de la autoritățle locale, Politehnica Timișoara  riscă să piardă toți jucătorii de, astfel că meciul următor, în fața singurei echipe de valoare apropiată de cea a bănățenilor, Gloria Bistrița, se anunță una dezechilibrată.