Acasă Sport BC Timba – de neoprit în campionat

BC Timba – de neoprit în campionat

Formaţia de baschet masculin timişoreană, BC Timba, nu are rival în Divizia B de baschet, bănăţenii reuşind un bilanţ extraordinar, câştigând 11 din cele 12 meciuri jucate până acum în campionat. Prezenţa din sezonul viitor în primul eşalon este un obiectiv din ce în ce mai aproape de a fi atins, timişorenii demonstrând că merită să joace contra cele mai bune echipe din ţară. În etapa cu numărul XII din seria I, BC Timba a înfruntat echipa secundă a celor de la Târgu Mureş. Din lotul mureşenilor, deplasat la Timişoara, au făcut parte şi jucători ce evoluează pentru prima echipă, formaţia BC Mureş jucând în play-off-ul Diviziei A, astfel că partida nu a fost deloc uşoară pentru bănăţeni. Băieţii antrenaţi de Bogdan Murărescu au început partida din Sala „Constantin Jude” din Timişoara foarte bine, reuşind să conducă după primele zece minute de joc la 13 puncte diferenţă. Sfertul doi a revenit oaspeţilor, care l-au câştigat la limită, scor 22-21, însă avantajul la pauza mare a fost de partea timişorenilor. În sfertul trei, bănăţenii au izbutit să se apere mai exact şi şi-au adjudecat penultimul sfert, cu scorul de 26-18. Avantajul obţinut în primele zece minute de joc s-a dovedit a fi prea mare pentru a putea fi recuperat de formaţia din Târgu Mureş, astfel că finalul întâlnirii a adus cea de-a 11-a victorie pentru elevii lui Bogdan Murărescu. Scorul final al partidei dintre BC Timba şi BC Mureş II Târgu Mureş a fost 89-70, bănăţenii continuând astfel şirul meciurilor fără înfrângere în Divizia B, seria 1. Cei mai buni marcatori ai timişorenilor au fost Daniel Pătru, cu 29 de puncte, Leonard Filip, cu 17 reuşite şi Florin Popa, cu 14 puncte marcate. Calificaţi deja la turneul semifinal, ce se va juca la finalul campionatului, elevii lui Bogdan Murărescu mai au de disputat două partide, cu Corona Braşov, vineri, şi cu satelitul peimdivizionarei BC Timişoara, la o dată care nu s-a stabilit încă.