Acasă Sport BC Timba – încă un sezon în liga secundă

BC Timba – încă un sezon în liga secundă

Tristeţe mare în rândurile echipei BC Timba, formaţia timişoreană de baschet ratând la limită promovarea în Divizia A. La turneul final de promovare în prima ligă ce a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute la Bucureşti au ajuns echipele BC Timba, Dinamo Bucureşti, CSU Galaţi şi CSS Giurgiu. „Urşii” antrenaţi de Bogdan Murărescu au început cu dreptul turneul, câştigând ân faţa celor de la CSS Giurgiu. Prima victorie a timişorenilor la turneul final a fost cu scorul de 75-71, bănăţenii fiind la doar o victorie de mult râvnita promovare. Meciul doi al baschetbaliştilor din Timişoara a fost împotriva favoritei la promovare – Dinamo Bucureşti. Partida a fost una foarte disputată, bănăţenii încercând să arate că merită un loc în primul eşalon al baschetului românesc. Deşi şi-au adjudecat primul şi al patrulea sfert, timişorenii nu au izbutit să învingă echipa Dinamo, bucureştenii  impunânde-se la finalul meciului cu 77-67. Meciul decisiv pentru prezenţa echipei BC Timba din sezonul viitor în Divizia A s-a jucat duminică, adversara elevilor lui Murărescu fiind CSU Galaţi, echipă ce ratase orice şansă la promovare, fiind învinsă în primele două partide ale turneului de promovare. Partida a fost infernală pentru „urşii” timişoreni, aceştia negăşindu-şi ritmul. Echipa din Galaţi a intrat în avantaj la pauza mare, conducând cu două puncte. Revenirea timişorenilor s-a lăsat aşteptată, CSU Galaţi impunându-se şi în sfertul trei. Cu toate că au încercat să recupereze totul în ultimul sfert, bănăţenii au terminat învinşi meciul, ratând astfel promovarea în Divizia A. CSU Galaţi s-a impus în ultimul meci al turneului cu 90-81, trimiţând în primul eşalon pe cei de la CSS Giurgiu, BC Timba ratând promovarea din cauza coşaverajului. Aşadar, echipa bănăţeană este nevoită să mai evolueze un sezon în liga secundă de baschet, deşi promovarea a fost pe buzele tuturor în acest sezon la echipa bănăţeană.