Acasă Sport BCM Bega Danzio Timişoara visează la podium

BCM Bega Danzio Timişoara visează la podium

Baschetbalistele timişorene antrenate de Dan Ionescu s-au recunoscut învinse în confruntarea ce a avut loc în weekend-ul trecut în sala din judeţul Covasna, bănăţenele jucând împotriva unei echipe puternice din Divizia A la baschet seria NV, LMK BC Sepsi Sfântu Gheorghe. Partida, care a coincis şi cu prima din returul sezonului, a fost la discreţia baschetbalistelor din Sfântu Gheorghe, care au câştigat primele trei sferturi cu scorurile de 23-14, 15-6 şi 14-3. În ultimele zece minute ale partidei, alb-violetele au reuşit să speculeze scăderea de ritm a echipei gazdă şi au reuşit să câştige ultimul sfert cu scorul de 20-11. Scorul final a fost 64-43 pentru echipa BC Sepsi Sfântu Gheorghe, rezultat ce o clasează pe poziţia a doua în campionat, cu 13 puncte accumulate din şapte partide. Înfrângerea suferită de elevele lui Dan Ionescu împotriva formaţiei din Sfântu Gheorghe este cea cu numărul patru din acest sezon, după cele suferite în Cupa României şi în turul Diviziei A. Timişorencele se află momentan pe locul patru în clasament, la egalitate de puncte cu formaţia Municipal Satu Mare. Pentru BCM Bega Danzio Timişoara urmează unul dintre cele mai importante meciuri din această fază a campionatului. Alb-violetele ar putea termina prima parte a sezonului pe podium, în cazul în care vor învinge, miercuri, de la ora 18.00, în Sala Constantin Jude, echipa din Satu Mare.