Acasă Sport Bronz naţional pentru echipa de gimnastică a CSM Lugoj

Bronz naţional pentru echipa de gimnastică a CSM Lugoj

În întrecerea maeştrilor, lugojeanul Vlad Cotuna a cucerit medalia de aur la bară fixă, argintul la sol şi bronzul la inele

Gimnaştii lugojeni s-au aflat printre remarcaţii ediţiei din acest an a Campionatului Naţional al Maeştrilor şi al echipelor de club la gimnastică artistică, masculin şi feminin. Competiţia, organizată sub egida Federaţiei Române de Gimnastică, s-a desfăşurat în acest weekend la Oneşti, marcând, totodată, împlinirea a 65 de ani de la acordarea primelor titluri naţionale în această disciplină sportivă. După ce vineri, echipa CSM Lugoj (în componenţa Vlad Cotuna, Armando Ciucu, Ionuţ Todor, Andrei Savu şi Adrian Popa) a urcat pe treapta a treia a podiumului şi a cucerit medalia de bronz, cu 233,850 puncte (pe primele două locuri s-au clasat Dinamo Bucureşti, cu 252,450 puncte, şi LPS Bistriţa, cu 249,050 puncte), sâmbătă, în întrecerea pe aparate a maeştrilor, lugojeanul Vlad Cotuna a cucerit titlul naţional şi medalia de aur în finala de la bară fixă, cu 14,400 puncte, medalia de argint la sol (cu 14,550 puncte) şi medalia de bronz la inele (cu 14,250 puncte). Dinamovistul Flavius Koczi a cucerit trei titluri naţionale la sol, sărituri şi cal cu mânere,Cristian Băţagă (CSM LPS Bistriţa) s-a impus la inele, iar Andrei Muntean (CS Dinamo Bucureşti) a câştigat la paralele. În finalele pe aparate ale categoriei speranţe, Adrian Popa, legitimat şi la CSŞ 1 Timişoara, a cucerit trei medalii de aur, la paralele, bară fixă şi inele, Andrei Savu a câştigat aurul la sol şi argintul la sărituri, iar Ionuţ Todor a obţinut medalia de argint la inele.