Acasă Sport Calea victoriei este departe pentru handbaliştii timişoreni

Calea victoriei este departe pentru handbaliştii timişoreni

A doua parte a Ligii Naţionale de handbal masculin a început cu o înfrângere pentru handbaliştii clubului Universitatea Politehnica Timişoara, care au jucat, în cadrul etapei cu numărul XIV, împotriva formaţiei CSM Satu Mare. Schimbarea avută loc săptămâna trecută pe banca alb-violeţilor nu a avut efecte vizibile în jocul acestora, echipa bănăţeană nereuşind încă se se stabilizeze din punct de vedere psihic. Timişorenii au pornit bine în partida jucată la Satu Mare, după doar cinci minute de joc bănăţenii conducând la două goluri. Jocul a fost strâns, niciuna din echipe nereuşind să se desprindă decisiv pe tabelă. Scorul la pauză a fost 17-16 pentru echipa gazdă. Handbaliştii conduşi de proaspăt numitul antrenor principal, Eugen Bota, au încercat să găsească drumul victoriei în a doua parte a meciului, însă echipa din Satu Mare a reuşit să se distanţeze repede la patru goluri diferenţă. Aidoma partidei pierdute în ultimele minute de joc împotriva echipei Bucovina Suceava, şi meciul contra celor de la Satu Mare a fost cu ghinion pentru handbaliştii bănăţeni. Lipsa unui jucător eficient în fazele de 1 la 1 cu portarul advers, i-a costat mult pe alb-violeţi care au ratat  din situasţii clare de cinci ori într-un sfert de oră. Până la final, elevii lui Gelu Bota nu au reuşit să revină, iar victoria a revenit chipei din Satu Mare, care s-a impus cu scorul de 28-27. La finalul meciului, tehnicianul timişorenilor a deplâns lipsa unui jucător care să facă diferenţa pe faza de atac dar, a ţinut să remrce jocul bun făcut de cuplul de portari bănăţeni, Tcaciuc şi Vass. Cei mai buni marcatori ai Politehnicii au fost Şimicu, cu opt reuşite, Stan, cu şase goluri şi Fenici, cu patru reuşite. Formaţia bănăţeană ocupă în prezent locul 13, poziţie retrogradabilă. Liga Naţională intră de săptămâna aceasta în pauză, din cauza programului echipei naţionale de handbal care joacă în preliminariile Campionatului European. Aşadar, conducerea echipei din Timişoara va avea trei săptămâni pentru a putea găsi soluţii salvatoare, pentru ca echipa să poată urca în clasament.