Acasă Sport Ce meci, ce echipă! ELBA – în semifinale

Ce meci, ce echipă! ELBA – în semifinale

Calificare palpitantă pentru baschetbaliştii bănăţeni. Ultimul meci din play-off, dintre Elba Timişoara şi Atlassib Sibiu, s-a jucat într-o atmosferă rar văzută în sălile din România. Sub presiunea unui public extrem de gălăgios, timişorenii şi sibienii au arătat că baschetul românesc este într-un progres remarcabil. Conştienţi de importanţa meciului, elevii lui Dragan Petricevic au început în forţă, reuşind un prim sfert de vis. Sibienii au marcat primul coş din acţiune de-abia în minutul opt, lăsându-i pe timişoreni să înscrie 27 de puncte în primul sfert. Sfertul doi a început cu avantaj de 19 puncte pentru Elba. Ca şi în meciurile precedente, a urmat încă o cădere de ritm inexplicabilă a bănăţenilor, fapt ce i-a făcut pe sibieni să câştige sferturile doi şi trei. A urmat sfertul patru, unul extrem de alert. Ca şi în meciurile precedente, victoria s-a decis în acest sfert. Ultimele 10 minute au fost dramatice, sibienii ajungând la două puncte în spatele Timişoarei. Elevii lui Dragan Petricevic obţin, în cele din urmă, victoria, 78-75 şi o calificare magică în aceeaşi sală în care au câştigat şi Cupa României. Milos Pesic a fost din nou în zi de graţie, chiar dacă a avut un final de meci mai puţin fericit. Milos a reuşit 27 de puncte şi 5 recuperări, fiind principalul marcator al partidei. Păltinişanu a avut 15 puncte şi 8 recuperări, iar Dzambic, Velickovic  şi Markovic au înscris cel puţin 10 puncte.  BCM Elba se califică astfel, pentru a doua oară consecutiv, în semifinalele naţionalelor de baschet, unde va juca împotriva învingătoarei din decisivul de duminică dintre Mobitelco Cluj şi Tg. Mureş.