Acasă Sport CSU Poli Timișoara a bifat prima victorie în deplasare din retur

CSU Poli Timișoara a bifat prima victorie în deplasare din retur

handbal 6Formația de handbal masculin CSU Politehnica Timișoara a reușit să bifeze un nou succes în cea de-a doua parte a Ligii Naționale, băieții lui Gligore Czari reușind să se întoarcă învingători din meciul disputat în fața echipei din Târgu Jiu. Alb-violeții au demonstrat că pot urca în clasamentul general până pe un loc de cupe europene, jocul ”studenților” din deplasarea de la Târgu Jiu fiind unul de un nivel ridicat. Partida a fost foarte disputată, ambele combatante trecând pe rând la conducerea pe tabelă. Prima repriză a aparținut echipei gazdă, care a profitat de inexactitățile din apărarea timișoreană și a reușit să conducă la finalul primei părți cu un gol. În actul secund, Poli a preluat inițiativa și s-a desprins la cinci goluri. Avantajul bănățenilor nu a ținut mult, Energia reușind să se apropie constant pe tabelă. Alb-violeții nu s-au pierdut cu firea și au arătat că au învățat din partidele precedente să gestioneze mai bine finalul de meci, reușind astfel să iasă învingători la finalul celor 60 de minute. Scorul final al meciului disputat sâmbătă, dintre Energia Târgu Jiu și CSU Poli Timișoara, a fost 20-21, bănățenii bifând astfel a șasea victorie din actuala stagiune a Ligii Naționale. În urma victoriei de la Târgu Jiu, Politehnica rămâne pe locul opt, la egalitate de puncte cu gruparea din Reșița, care a izbutit să învingă Clujul, păstrându-și astfel locul șapte.