Acasă Sport Gaz Metan Mediaş – FC Timişoara 2-6

Gaz Metan Mediaş – FC Timişoara 2-6

FC Timişoara s-a impus, duminică, în deplasare, scor 6-2, în faţa lui Gaz Metan Mediaş, într-un joc din cadrul etapei a 16-a, în care sibienii au evoluat timp de o repriză în inferioritate numerică, perioadă în care echipa lui Sabău a înscris de patru ori.
GAZ METAN MEDIAŞ – FC TIMIŞOARA 2-6 (Todea 36, Eric de Oliveira 45+1-penalty / Bourceanu 28, G. Bucur 45-penalty, 72, 85, Alexa 64, Goga 78)
Gaz Metan: Vâtcă – Nohai, Lazăr, Hoban, Buzean – Kubala (Muntean 70), Todea, Zaharia (Zaharia 73) – Eric de Oliveira, Bud, Silvăşan (Akaki Khubutia 46). Antrenor: Cristian Pustai.
FC Timişoara: Supic – Bonfim, Luchin, Nibombe, Maxim (Goga 60) – Alexa, Bourceanu (Curtean 83), Art. Karamian – Magera – Bucur, Parks (Arm. Karamian 79). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.
Cartonaşe galbene: Akaki 63 / Art. Karamian 40, Magera 41, Bonfim 46, Supic 76
Cartonaş roşu: Fl. Lazăr 44
Arbitri: Istvan Kovacs – Eduard Dumitrescu, Eduard Ungureanu
Stadion: Gaz Metan; Spectatori: 4.000
Cum s-au marcat golurile:
0-1, min. 28 Parks a centrat pentru Bourceanu în interiorul careului, care a înscris printr-o execuţie de efect la colţul lung, aproape de vinclul porţii lui Vâtcă.
1-1, min. 36: După o acţiune personală a lui Eric, mingea a ajuns la Zaharia, care a pasat pentru Todea în centru, iar mijlocaşul a înscris cu un şut puternic, de la aproximativ 20 metri.
1-2, min. 45: Gigel Bucur a executat cu siguranţă un penalty dictat după un henţ al lui Florin Lazăr.
2-2, min. 45+1: Eric de Oliveira a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă, printr-un şut la semi-înălţime.
2-3, min. 64: Karamian a executat o lovitură liberă de la 25 de metri lateral stânga, iar Alexa a înscris cu o lovitură de cap din 5 metri, profitând de indecizia lui Vâtcă.
2-4, min. 72: Bonfim l-a lansat în careu pe Gigel Bucur, care a marcat cu un şut puternic, din opt metri, pe lângă Vâtcă.
2-5, min. 78: Goga a reuşit să înscrie cu un şut la colţul lung, după o combinaţie cu Magera.
2-6, min. 85: Bonfim a pasat pentru Bucur în careu şi atacantul timişorean a marcat la colţul lung, pe lângă Vâtcă, mingea lovind bara înainte de a intra în poartă.
În minutul 43, Bourceanu a încercat o execuţie de efect din interiorul careului, la fel ca la primul gol, iar mingea intra în plasă dacă fundaşul Lazăr nu ar fi respins de sub bară cu mâna. Jucătorul Mediaşului a primit direct cartonaş roşu.
În primul minut de prelungire, Bud a căzut un careu după ce ar fi fost agăţat de Bonfim, iar arbitrul Istvan Kovacs a acordat penalty şi cartonaş galben pentru jucătorul bănăţean.
Formaţia bănăţeană a fost încurajată de aproximativ 200 de fani la Mediaş.
Imediat după ce Goga a înscris golul cu numărul 5, spectatorii au început să părăsească arena, dezamăgiţi de rezultat. După hat-trick-ul reuşit în jocul cu Mediaş, Gigel Bucur a ajuns la golul cu numărul 7 în acest sezon şi este la doar unul distanţă de liderul Florin Costea, alături de care a câştigat titlul de golgheter al sezonului 2008-2009. Un alt marcator din acest meci, Dorin Goga, a ajuns la al şaselea gol stagional. În schimb, Bourceanu a înscris primul său gol de la venirea la Timişoara, în timp ce Alexa a marcat în campionat după aproape doi ani de pauză.
Portarul bosniac Nemanja Supic a debutat cu ocazia acestui meci în Liga I pentru formaţia bănăţeană, la care s-a transferat în urmă cu două luni, din postura de jucător liber de contract.
Iniţial, partida trebuia să fie arbitrată de Ovidiu Haţegan, însă oficialii Universităţii Craiova l-au contestat pe Istvan Kovacs pentru meciul cu CFR Cluj, astfel că CCA a decis să facă rocadă între cei doi arbitri.
În urma acestui rezultat, FC Timişoara a urcat temporar pe prima poziţie în clasament, cu 28 de puncte, la fel ca şi CFR Cluj şi FC Vaslui, dar cu un golaveraj mai bun. În cazul în care vasluienii vor fi învinşi în Ghencea, atunci echipa bănăţeană va rămâne pe prima poziţie până runda viitoare. De partea cealaltă, Gaz Metan ocupă locul 9, cu 19 puncte.
Sursa: NewsIn