Acasă Sport Handisportul lugojean victorios în Ungaria

Handisportul lugojean victorios în Ungaria

CSHF „Maraton ’93” Lugoj a cucerit nouă medalii la Cupa „Harom Domor”, care a avut loc la Szekszard
Patru sportivi de la Clubul „Maraton ’93” din Lugoj au participat la cea de-a V-a ediţie a Cupei „Harom Domor” la handisport, competiţie care a avut loc la Szekszard, în Ungaria. La întreceri au participat 56 de sportivi, de la şase cluburi din Ungaria şi patru din România, care au concurat la tenis de masă (individual, dublu, dublu mixt şi open) şi darts. Sportivii lugojeni au avut o evoluţie foarte bună şi de această dată, reuşind să câştige şase locuri I, două locuri II şi un loc III. Cele nouă medalii ale CSHF „Maraton ’93” Lugoj  au fost obţinute de: Dorina Vărgatu (clasa 4) – locul I la darts, tenis de masă individual şi dublu mixt; Ion Dîrlea (clasa 3) – locul I la tenis de masă dublu mixt, locul II la tenis de masă individual şi locul III la tenis de masă dublu; Mărioara Stănescu (clasa 8) – locul I la tenis de masă dublu şi locul II la tenis de masă open; Victor Doană (clasa 7) – locul I la tenis de masă individual. Competiţia a fost organizată de către Clubul Sportiv al Handicapaţilor Fizic „Fáklya SE” din Szekszárd. După cum ne-a informat Dorina Vărgatu, preşedintele CSHF „Maraton’93” Lugoj, „plata taxelor de participare la această competiţie a fost suportată în exclusivitate de sportivi”.