Acasă Sport ”Leii din Banat” au pierdut pe terenul liderului

”Leii din Banat” au pierdut pe terenul liderului

BC Timișoara a jucat împotriva echipei CSU Asesoft Ploiești, în cadrul etapei cu numărul patru a primei ligi de baschet masculin. Formația din Ploiești se afla pe prima poziție în campionat înaintea acestei etape, în timp ce formația condusă de Dragan Petricevic se afla pe locul 11, cu cinci puncte adunate. Echipa bănățeană a mers cu un moral bun în sala din Ploiești, grație victoriei din etapa precedentă, contra formației CSU Cuadripol Brașov. Partida dintre timișoreni și echipa din Ploiești a fost una echilibrată în primele două sferturi. Ploieștenii au reușit să-și adjudece primul sfert, cu scorul de 24-19, dând de înțeles că nu vor avea probleme în a câștiga partida. Baschetbaliștii bănățeni au găsit forța necesară să revină și au câștigat sfertul al doilea, cu scorul de 20-19. Echipa ploieșteană a înțeles că face o greșeală dacă subestimeză formația bănățeană și a început să practice un joc agresiv. Ploieștenii s-au impus în sfertul trei la o diferență de 9 puncte, timișorenii nemareușind să țină pasul cu formația campioană. Greșelile personale și ratările de la loviturile libere i-au costat din nou scump pe bănățeni, aceștia pierzând fără drept de apel și ultimul sfert, cu scorul de 24-16. Astfel, BC Timișoara pierde în fața echipei CSU Ploiești cu scorul general de 96-70, bănățenii adunând a treia înfrângere din acest sezon. Nicholas Covington a fost din nou cel mai bun marcator al partidei jucate în weekendul trecut, el reușind să înscrie 20 de puncte, demonstrând că aducerea lui în această vară a fost o decizie inspirată. Programul baschetbaliștilor bănățeni continuă să fie încărcat, aceștia jucând și în această săptămână o dată la trei zile. BC Timișoara va juca din nou în deplasare și în etapa a cincea, bănățenii întâlnind marţi formația Perla Harghitei Miercurea Ciuc, formație aflată sub cea timișoreană în clasament. După partida cu Miercurea Ciuc, alb-violeții vor reveni în sala ”Constantin Jude” din Timișoara, unde vor primi replica formației CS Otopeni, la sfârșitul acestei săptămâni.