Acasă Sport Noii veniţi au ajutat Politehnica să câştige

Noii veniţi au ajutat Politehnica să câştige

Politehnica Timişoara a jucat cel de-al doilea amical de la revenirea din cantonamentul din Spania, împotriva echipei maghiare de ligă secundă KSC Bocs. La fel ca şi în prima întâlnire de la începutul anului dintre cele două echipe, formaţia alb-violetă s-a impus fără prea mari probleme. Antrenorul bănăţenilor, Duşan Uhrin Jr., i-a trimis în teren din primul minut contra formaţiei din Ungaria pe Taborda, Helder, Ghionea, Luchin, Ignjatijevic, Goga, Cisovsky, Tameş, Rocha, Magera şi Axente. În acest meci au debutat în tricoul alb-violet noii veniţi Sorin Ghionea şi Nikola Ignjatijevic. Problema echipei învingătoare s-a rezolvat încă din prima parte a meciului, Poli reuşind să înscrie de două ori în primele 45 de minute de joc. Golurile bănăţenilor din prima repriză au fost marcate de Rocha şi Magera. Repriza secundă s-a desfăşurat într-un ritm alert, însă fazele clare de gol au lipsit. Jocul de construcţie al alb-violeţilor nu a mers tocmai cum îşi dorea tehnicianul Duşan Uhrin jr., astfel că formaţia timişoreană nu a mai reuşit să marcheze până la finalul partidei. Poli s-a impus cu scorul de 2-0 în faţa echipei KSC Bocs. Pe parcursul meciului jucat sâmbătă pe terenul II din complexul „Dan Păltinişanu”, Uhrin i-a mai folosit pe Burcă, Popovici, Matei, Ricketts şi Zăgrean. Noua achiziţie a alb-violeţilor, Sorin Ghionea, a jucat toate cele 90 de minute, demonstrând că tehnicianul ceh al bănăţenilor se va baza pe ex-stelist în centrul defensivei. Antrenorul alb-violeţilor l-a remarcat în urma jocului contra formaţiei maghiare pe Ignjatevici, jocul simplu precum şi pasa finală a fotbalistului sârb mulţumindu-l foarte tare pe Uhrin. Poli va mai juca două partide de pregătire înainte de reluarea Ligii I, împotriva formaţiilor ACU Arad şi Vojvodina Novi Sad. În contextul în care în această săptămână se vor întoarce şi jucătorii ce au fost chemaţi la echipa naţională, Politehnica va alinia în ultimele amicale ale iernii o echipă foarte apropiată de cea cu care bănăţenii vor începe lupta pentru locul I în campionatul intern.