Acasă Sport Poli a învins campioana!

Poli a învins campioana!

Cel mai bun atac din sezonul trecut a trecut fără probleme de cea mai bună apărare, chiar dacă – potrivit regulei din acest sezon, Poli s-a văzut iar condusă. CFR rămâne fără victorie la Timişoara, iar bănăţenii se pot bucura de prima victorie a sezonului: 3-2 cu CFR Cluj! Gazdele au marcat prin Curtean ’28, ’58 şi Axente ’36, iar oaspeţii au punctat prin Bjelanovici ’25 şi Emmanuel Kone ’90+3. Bjelanovici a deschis scorul în minutul 25, când a primit mingea după o greşeală a lui Sepsi, a rămas singur, în careu, cu portarul Taborda şi a marcat la colţul scurt. Egalarea a fost reuşită de Curtean, cu un şut puternic, din vole, de la 12 metri, la colţ, după ce mingea fusese respinsă de apărarea oaspeţilor. În minutul 36, Axente a scăpat singur în careu, a fost ajuns de Cadu, însă a reuşit să trimită mingea în poarta oaspeţilor. La 13 minute după pauză, Axente a şutat din careu, Nuno Claro a respins, mingea s-a lovit de Curtean şi a intrat în poarta oaspeţilor. În al treilea minut al prelungirilor, Emmanuel Kone a primit o minge în careu şi a trimis-o în poartă, pe lângă portarul Taborda, ieşit în întâmpinare.
FC Timişoara: 99. Taborda – 4. Luchin, 28. Cisovsky, 13. Scutaru, 8. Sepsi – 5. Alexa, 55. Bourceanu (31. Poparadu ’90Ă2) – 21. Goga (14. Mera ’85), 17. Magera, 7. Curtean (27. Zicu ’77) – 9. Axente. Antrenor: Vladimir Petrovici.
CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 4. Panin, 20. Cadu, 13. Piccolo, 66. Edimar – 31. Dani (28. E. Kone ’70), 6. G. Mureşan – 10. Deac (9. Traore ’65), 19. Culio, 22. Hora (15. Alcantara ’88) – 32. Bjelanovici. Antrenor: Andrea Mandorlini.
Cartonaşe galbene: Cisovsky ’15, Alexa ’59, Taborda ’80 / G. Mureşan ’47, Panin ’78.
Arbitri: Alexandru Deaconu (central) – Sebastian Gheorghe, Radu Ghinguleac (asistenţi) – Marian Balaci (rezervă).
Observatori: Cornel Cacoveanu, George Ionescu.
Supervizor: Alexandru Boc.
La meci au asistat circa 15.000 spectatori, printre care aproximativ 150 de suporteri ai formaţiei oaspete.

Sursa: Mediafax