Acasă Sport Poli, aproape de două victorii într-o singură zi, în Turcia

Poli, aproape de două victorii într-o singură zi, în Turcia

O victorie în faţa campioanei Muntenegrului, Buducnost Podgorica (1-0) şi un egal cu bulgarii de la Litex Loveci (1-1) sunt rezultatele înregistrate de Poli în cea mai agitată zi din 2010. Sabău a programat două partide în aceeaşi zi, în cantonamentul din Turcia şi a utilizat două echipe total diferite. Ultimele teste ale bănăţenilor în Turcia vor fi, pe 10 februarie, cu Tavria Simferopol din Ucraina şi pe 11 februarie, cu Vojvodina Novi Sad, din Serbia. Trupa lui Sabău revine acasă pe 12 februarie.

Ultimele teste…

În prima partidă a zilei, în faţa lui Buducnost, Sabău a început meciul cu: Taborda, Dudaş, Mera, Brezinsky, Chiţu, Fuchs, Dede, Dobriceanu, Ionescu, Chiacu şi Vazquez. Singurul gol al partidei a fost marcat de Claudiu Ionescu, în minutul 13. O echipă total nouă a început partida de după-amiază cu bulgarii de la Litex Loveci. Primul 11 al timişorenilor a fost compus din: Supic, Bonfim, Luchin, Scutaru, Sepsi, Bourceanu, Alexa, Magera, Goga, Mejia, Parks. Bulgarii au deschis scorul în minutul 47, iar Poli a marcat în minutul 65 prin Magera. Renegat nu cu mult timp în urmă, Magera a transformat ireproşabil o lovitură de la 22 de metri. După ce Litex a ratat o ocazie monumentală în minutul 84, bănăţenii au trecut pe finalul jocului pe lângă victorie. Goga, în minutul 87, de la aproximativ 20 de metri şi Mansour, două minute mai târziu, de la doar 12 metri, au ratat şansa unei victorii ce părea la un moment dat extrem de departe. Miercuri, de la ora 17, Poli întâlneşte pe Tavria Simferopol, iar joi, de la ora 11, bănăţenii dau piept cu sârbii de la Vojvodina, în ultimul amical din cantonamentul din Turcia. Vineri, lotul lui Sabău este aşteptat să sosească pe Aeroporul Internaţional din Timişoara.