Acasă Sport Poli, la un pas de a fi campioană de toamnă

Poli, la un pas de a fi campioană de toamnă

FC Timişoara a învins la limită, 1-0, pe Pandurii Târgu Jiu, într-o partidă disputată duminică seara, pe Stadionul „Dan Păltinişanu”. Singurul gol al partidei a fost marcat în prima repriză, de Gigel Bucur. Rezultatul îi este suficient lui Poli pentru a se menţine pe prima poziţie în Liga I de Fot bal din România.
Cine e pe primul loc? Poli e, Poli e!
Un singur succes îi mai desparte acum pe elevii lui Ioan Ovidiu Sabău de o performanţă istorică – titlul neoficial de ”campioană de toamnă”.  Bănăţenii rămân în proporţie de 90% pe primul loc al clasamentului dacă obţin o victorie, în ultima etapă, la Braşov. După ce a marcat, în minutul 12, unicul gol al partidei, Gigel Bucur a trecut în minutele următoare de mai multe ori pe lângă majorarea scorului. Timişorenii nu au forţat aproape deloc în a doua parte şi s-au rezumat la a conserva rezultatul. Fotbaliştii bănăţeni s-au despărţit de suporteri în acest tur în plină glorie. Publicul a scandat minute în şir „Cine e pe primul loc, cine e pe primul loc? Poli e! Poli e!”.