Acasă Sport Seria de invincibilitate continuă pentru Poli Timişoara

Seria de invincibilitate continuă pentru Poli Timişoara

Încurajaţi de mai bine de 4.000 de suporteri, formaţia Politehnica Timişoara a început cu dreptul meciurile oficiale ale acestui an, reuşind să se impună pe teren propriu în faţa echipei Gaz Metan Mediaş. Echipa antrenată de cehul Duşan Uhrin jr. îşi păstrează, în urma victoriei de sâmbătă, seria de meciuri fără înfrângere din acest sezon de Liga I, serie începută de fostul antrenor al alb-violeţilor, Cosmin Contra. Formaţia bănăţeană a intrat mai greu în meci, iar după primele 45 de minute de joc, scorul a fost 0-0. Golurile partidei s-au înscris în partea a doua a întâlnirii, primii care au reuşit să marcheze fiind fotbaliştii din Mediaş, în minutul 50. Avantajul oaspeţilor nu a durat mult, după doar şase minute, Goga aducând egalarea pentru Poli. Echipa bănăţeană a început să preseze din ce în ce mai tare, alergând după desprindere şi căutând victoria care să o apropie de liderul Ligii I. Graţie jocului bun făcut de Zicu, care a marcat două goluri în 15 minute, alb-violeţii şi-au adjudecat primele puncte ale acestui an, învingând o echipă a Medişului care a pus mereu probleme formaţiei timişorene. Scorul final al partidei dintre Politehnica Timişoara şi Gaz Metan Mediaş a fost 3-1, victoria bănăţenilor anulând practic victoria la masa verde a ocupantei primului loc în campionat, Oţelul Galaţi. După meci, antrenorul bănăţenilor, Duşan Uhrin jr., s-a declarat mulţumit de rezultatul partidei, însă a fost nemulţumit de jocul din prima repriză al elevilor săi. Jocul bun făcut pe ambele benzi ale terenului au adus cele trei puncte pentru bănăţeni, în viziunea tehnicianului ceh. Cu victoria împotriva Mediaşului, Politehnica păstrează distanţa de cinci puncte faţă de Oţelul, rămânând pe poziţia a doua a clasamentului, la patru puncte locul trei, ocupat de Rapid. În etapa viitoare, echipa alb-violetă se va deplasa la Cluj, pentru a juca în cadrul etapei a treia a returului împotriva formaţiei CFR Cluj, ardelenii aflându-se la zece puncte de trupa bănăţeană.