Acasă Sport UCM a pierdut la limită cu HC Odorhei

UCM a pierdut la limită cu HC Odorhei

Noua echipă bănățeană s-a bătut exemplar pentru supremaţia în Liga Naţională

Partida a debutat timid, jucătorii de la Odorhei controlând jocul şi fiind mereu la o distanţă de 4-5 goluri faţă de gazde. Numai că, în repriza secundă, cu un Rică Pârâianu extrem de motivat şi activ, bănăţenii au reuşit să pună probleme serioase oaspeţilor. Tonul revenirii alb albaştrilor a fost dat în minutul 5 al reprizei secunde, când s-a înregistrat prima egalitate pe tabelă, la 14 goluri. Parcă obosiţi înainte de vreme şi cu o echipă extrem de dârză să demonstreze că UCM HC Caraş-Severin nu-şi reneagă blazonul, alb albaştrii s-au apropiat tot mai mult de cei de la Odorhei pe tabelă, antrenorul Csaba fiind obligat să recurgă la timeout pentru a-şi trezi handbaliştii. Imediat după timeout-ul cerut de Odorhei, reşiţenii se apropie la doar un gol, scorul fiind 21 la 22.
Din păcate, juniorii din lot nu au putut gestiona psihic un joc cu o aşa miză şi, deşi au greşit puţin, cei de la Odorhei au reuşit să speculeze aceste greşeli. Chiar pe finalul partidei Popovici ratează un atac, aruncând peste poartă şi apoi este eliminat pe apărare, scorul distanţându-se la 21 – 23. Cu Rohozneanu coordonator de joc, alb-albaştrii au jucat exemplar, în special pe finalul partidei. UCM HC pierde mingea pentru joc pasiv, iar Dimache distanțează la 21-24, în minutul 57. Odorheiul îşi face singur viaţă grea şi, în minutul 58, Răpciugă este eliminat 2 minute în urma unui fault la Rică Pârâianu, care transformă și o aruncare de la 7 m, bănăţenii fiind la un pas de a câştiga cele două puncte puse în joc.
În ultimele două minute, UCM HC se apără avansat și câștigă mingea, fiind fluierat joc pasiv la Odorhei, iar Pârâianu, care s-a dovedit omul meciului, mai scoate un 7 m pe care îl și transformă şi scorul este 24-25 în ultimul minut. Jucătorii de la Odorhei îşi revin însă pe final şi
Cuzmanovschi încheie partida cu gol și urcă HC Odorhei pe primul loc.