Acasă Sport UCM Reşiţa a câştigat derby-ul Banatului la handbal

UCM Reşiţa a câştigat derby-ul Banatului la handbal

Una dintre partidele din cadrul etapei a treia a Ligii Naţionale de handbal masculin a adus faţă în faţă două echipe cu tradiţie din handbalul românesc. HCM Politehnica Timişoara şi UCM Reşiţa s-au întâlnit în acest weekend, pentru a patra oară în ultima lună, echipa reşiţeană având din nou câştig de cauză. Câştigătoarea turneului „Cupa Politehnica” şi vicecampioană a României, UCM Reşiţa s-a întrebuinţat serios pentru a câştiga partida jucată în sala „Constantin Jude” din Timişoara. Handbaliştii timişoreni au vrut să câştige tradiţionalul derby al Banatului, însă le-a lipsit concentrarea  la finalizare şi, cu toate că au fost la conducere mai bine de o repriză, până la final, alb-violeţii s-au recunoscut înfrânţi de handbaliştii reşiţeni. HCM Politehnica a început tare partida, handbaliştii timişoreni arătând o mare poftă de joc. Deşi, la mijlocul primei reprize, reşiţenii au reuşit să conducă pe tabelă, la pauză, echipa în avantaj a fost HCM Politehnica, scorul fiind 15-14. Adoua parte a meciului a fost diametral opusă faţă de prima, reşiţenii ieşind de la cabine mai motivaţi şi au reuşit să nu primească gol mai bine de cinci minute. Handbaliştii timişoreni parcă au uitat jocul făcut în prima repriză şi nu au mai reuşit să fie eficienţi în faţa porţii reşiţene. UCM Reşiţa a continuat printr-un joc agresiv, reuşind astfel să câştige derby-ul Banatului. Aşadar, scorul după o oră de joc a fost 36-27 în favoarea echipei reşiţene. S-a văzut că handbaliştii alb-violeţi au vrut victoria, însă experienţa reşiţenilor şi-a spus cuvântul, aceştia reuşind să plece câştigători. Din echipa lui Otto Hell s-au remrcat jucătorii Pârvan şi Mirkovic, reuşind peste 6 goluri fiecare. Tehnicianul timişorenilor, Otto Hell, a recunoscut că propria echipă nu poate rezista mai mult de o repriză în faţa unei formaţii puternice ca UCM Reşiţa şi îşi doreşte ca echipa să joace toate partidele din campionat cum au jucat în prima repriză. Omologul lui Otto Hell de pe banca reşiţenilor, Gligore Czari, a apreciat ambiţia cu care au jucat timişorenii şi a recunoscut că echipa sa trebuie să se monteze în joc mai repede pentru a putea câtiga partidele mai uşor.