Acasă Sport Victorii pe linie pentru BCM Danzio

Victorii pe linie pentru BCM Danzio

Formația de baschet feminin BCM Danzio a reușit să bifeze un nou succes în prima ligă de baschet împotriva unei echipe aflate în subsolul clasamentului Diviziei A. Fetele antrenate de Ljubomir Kolarevic au reușit să facă spectacol în meciul din cadrul etapei a VII-a jucat împotriva formației BC Sepsi Sfântu Gheorghe și și-au respectat statutul de favorite învingând fără drept de apel echipa ardeleană. Cu cea mai bună formulă de joc din care nu a lipsit Ancuța Stoenescu, dată înaintea meciului drept indisponibilă, gruparea timișoreană a pornit tare partida de miercuri, reușind să conducă încă din primul sfert cu 18-15. Avanatjul a continuat să crească de partea timișorenelor, care în urma unui joc bun au reușit să se distanțeze la 19 puncte. Sfertul trei a continuat în aceeași notă de dominare a echipei bănățene, alb-violetele neavând probleme în a-și adjudeca sferturile trei si patru. La finalul partidei victoria a revenit grupării de pe Bega, care s-a impus cu scorul categoric de 84-35. În urma acestui rezultat bănățenele ocupă locul șapte în campionat cu 13 puncte. Biljana Pešović cu 19 puncte și Anda Haas cu 14 puncte au fost cele mai eficiente marcatoare din echipa Timișoarei. Următorul meci pentru BCM Danzio va fi unul de foc. Sâmbătă, cu începere de la ora 18.00, gruparea timișoreană urmează să primească vizita liderei Diviziei A CS Târgoviște, singura formație ce nu a cunoscut gustul înfrângerii în acest sezon.