Acasă Sport Poli Timișoara a învins Baia Mare și este tot mai aproape de...

Poli Timișoara a învins Baia Mare și este tot mai aproape de promovarea matematică

Politehica Timișoara a jucat, sâmbătă, cel de-al 26-lea meci din acest sezon și, la capătul celor 90 de minute regulamentare, gruparea condusă de pe margine de Vali Velcea s-a impus cu scorul final de 2-0. Echipa compusă din din Kirev, Mera, Scutaru, Ilie, Sandu, Fuchs, Zaluschi, Dobricean, Pătraş, Popa, Boştină nu a avut nicio problemă în a cuceri încă trei puncte în clasamentul Ligii a II-a, alb-violeții câștigând ușor meciul împotriva echipei deja retrogradate Mureșul Deva. Cu toate că la meciul disputat pe Stadionul ”Dan Păltinișanu” din Timișoara au fost foarte puțini spectatori, Politehnica și-a respectat statutul de favorită la victorie și a câștigat la pas meciul. În prima repriză, cele două echipe nu au reușit să înscrie, alb-violeții trecând în mai multe rânduri pe lângă deschiderea scorului, după o dominare autoritară în fața  unei grupări a Mureșului care a fost compusă aproape în totalitate din juniori. Tabela a fost modificată în actul secund, când Poli a deschis scorul grație reușitei lui Popa, din minutul 52. Bănățenii și-au majorat avantajul după încă un sfert de oră de joc, Cârstea izbutind să marcheze golul doi pentru timișoreni. Bănățenii și-au mai trecut în cont câteva ocazii de a marca în poarta ocupantei penultimei clasate din liga secundă, însă scorul final a rămas 2-0 pentru Poli, echipa lui Velcea fiind astfel tot mai aproape de o revenire în prima ligă. Speranțele unei promovări sunt mari în rândurile jucătorilor bănățeni, însă totul depinde de decizia patronului Marian Iancu, care a anunțat că vrea să retragă dosarul de licențiere pentru sezonul viitor. Poli este la opt puncte în fața echipei de pe locul trei, Gaz Metan Severin și va juca în etapa următoare împotriva echipei FC Argeș, grupare aflată pe locul nouă.