Acas─â Sport Serie de patru victorii consecutive pentru Elba

Serie de patru victorii consecutive pentru Elba

371

Departe de forma ar─âtat─â ├«n sezonul trecut, c├ónd a devenit vicecampioana Rom├óniei la baschet, BCM Elba Timi┼čoara a reu┼čit o serie fulminant─â de patru victorii. Baschetabli┼čtii timi┼čoreni r─âm├ón pe locul 5 al clasamentul primei divizii de baschet, dup─â ce au umilit ├«n deplasare pe CSM Bucure┼čt. B─âie┼úii lui Dragan Petricevici s-au impus lejer cu 91-73 ┼či a┼čteapt─â ├«ncrez─âtori ultimele patru partide din returul campionatului.

Etapa viitoare, la Timi┼čoara, vine liderul

Meciul de la Bucure┼čti, care a contat pentru etapa a 26-a a primei ligi de baschet, a fost la discre┼úia total─â a timi┼čorenilor. B─ân─â┼úenii au acumulat 42 de puncte, dup─â 16 victorii ┼či 10 ├«nfr├óngeri, ┼či un co┼čaveraj de 2171-2059. Dup─â patru victorii consecutive, teoretic, Elba nu mai poate pierde locul 5, la sf├ór┼čitul sezonului regulat. Doar primele 10 minute au fost mai echilibrate ├«n partida de la Bucure┼čti, c├ónd Elba conducea doar la p uncte: 20-17. La pauza mare, b─ân─â┼úenii conduceau la 9 puncte, iar apoi totul a devenit o simpl─â formalitate. Echipa lui Dragan Petricevici a c├ó┼čtigat indubitabil finalul de meci, impun├óndu-se la o diferen┼ú─â confortabil─â de 18 puncte: 91-73. Pe 20 martie, Elba ├«nt├ólne┼čte, pe propriul teren, echipa aflat─â momentan pe primul loc al clasamentului – Gaz Metan Media┼č. Miercuri urmeaz─â All Stare Game-ul autohton de la Oradea. Aici, Elba are trei reprezentan┼úi, antrenorul Dragan Petricevici ┼či juc─âtorii Dan P─âltini┼čanu ┼či Nenad Markovici. Elba nu poate pierde locul V ├«n clasament, dar ├«n lipsa unei minuni nu poate prinde nici locul IV, care i-ar aduce un adevrsar mai facil ├«n sferturile de final─â ┼či avantajul unui meci ├«n plus pe propriul teren.