Acasă Sport Misiune grea pentru BCM Bega Timişoara

Misiune grea pentru BCM Bega Timişoara

Baschetbalistele echipei BCM Bega Danzio au jucat, miercuri, în deplasare, cea de-a doua partidă din cadrul play-off-ului Diviziei A de baschet feminin. După ce în primul meci al seriei A1 au jucat contra echipei favorite la câştigarea campionatului, ICIM Arad, jucătoarele antrenate de Dan Ionescu au întâlnit, în sala Sporturilor din Craiova, o altă echipă puternică, SCM CSS Craiova, formaţia din Oltenia calificându-se în play-off de pe poziţia secundă a seriei Sud Est. Aşadar, partida se anunţa a fi foarte dificilă pentru alb-violete, mai ales că echipa din Craiova învinsese în primul meci pe LMK BC Sfântu Gheorghe cu scorul de 74-51. Partida dintre echipa timişoreană şi cea din Craiova a început cu formaţia gazdă atacând şi încercând să îşi creeze un avantaj cât mai mare pe tabelă. Primul sfert al înfruntării s-a terminat cu scorul de 18-11 pentru SCM. Elevele lui Dan Ionescu au reuşit să-şi impună ritmul de joc în cel de-al doilea sfert, reuşind să-l câştige cu o diferenţă de şase puncte, fapt ce a debusolat un pic formaţia din Craiova. Aşadar, scorul la pauza mare era 28-27 în favoarea echipei gazdă, scor ce dădea încredere bănăţenelor la un rezultat pozitiv. În sfertul trei, „studentele” bănăţene îşi pierd din concentrare şi nu mai reuşesc să surprindă formaţia craioveană, penultimul sfert al partidei revenind echipei din Craiova. Ultimul act al partidei a fost şi cel mai disputat, atât baschetbalistele timişorene, cât şi cele din Craiova dând totul pentru a se impune până la final. Din păcate pentru jucătoarele lui Dan Ionescu, finalul partidei le-a găsit înfrânte, SCM Craiova câştigând cu scorul de 74-58. Cea mai bună marcatoare pentru BCM Bega Danzio Timişoara a fost Anca Stoenescu, jucătoarea reuşind să înscrie 25 de puncte. Baschetbalista a fost urmată pe lista marcatoarelor de Corina Moroşan, cu 10 puncte, Ana-Maria Meszaros, cu şase puncte, Laura Budean şi Ana Vukšić, fiecare cu câte cinci puncte. În urma partidei de la Craiova, formaţia timişoreană se află pe ultimul loc în seria A1, cu doar două puncte. Pentru timişorene urmează meciul contra echipei LMK BC Sfântu Gheorghe, partida fiind programată pe 22 ianuarie, cu începere de la ora 17.00, în Sala „Constantin Jude” din Timişoara.