Acasă Sport Rugbyştii timişoreni s-au calificat în semifinale

Rugbyştii timişoreni s-au calificat în semifinale

RCM „Universitatea de Vest” Timişoara a reuşit să învingă în weekend-ul trecut mai modesta formaţie Universitatea Cluj, reuşind astfel să se califice în sferturile Cupei României la rugby. Elevii lui Cosmin Cioriciu au tratat extrem de serios partida de la Baia Mare, şi graţie unui joc ofensiv exemplar au câştigat partida cu scorul de 29-20. Cosmin Cioriciu i-a folosit în meciul contra echipei clujene pe jucătorii Chiroiu, Căpăţână, Năcuţă, Răileanu, Bradu, Ciocea, Miu, Tănase, Podea, Marin, Preda, Stamatin, Zaiba, Gârbău şi Bizo, jucători care fac din echipa timişoreană o formaţie de top a campionatului intern de rugby. Rugbyştii bănăţeni au început foarte decişi partida şi au reuşit să conducă pe tabelă pe tot parcursul primei părţi a jocului. Scorul la pauză a fost 13-10 pentru bănăţeni, aceştia reuşind să înscrie un eseu prin Zaiba şi transformat de Marin şi alte două lovituri de pedeapsă. Repriza secundă a partidei jucate pe stadionul Phoenix din Baia Mare nu a însemnat „renaşterea” pentru trupa clujeană. Cu toate că a doua parte a partidei a fost mai echilibrată, echipa timişoreană a reuşit să mai înscrie 16 puncte, prin eseul lui Lemnaru şi transformarea lui Marin, cel din urmă mai transformând şi trei lovituri de pedeapsă. Antrenorul bănăţenilor a introdus pe teren în repriza a doua şi cinci jucători transferaţi recent la clubul de pe Bega. Lemnaru, Burcea, Fercu, Calafeteanu şi Lazăr au pus şi umărul la victoria echipei bănăţene împotriva formaţiei clujene, demonstrând că au valoarea necesară să joace la o echipă de top precum cea timişoreană. Tehnicianul bănăţenilor, Cosmin Cioriciu, s-a declarat mulţumit de rezultat dar mai ales de jocul prestat de proprii elevi. RCM Timişoara îşi va afla adversarul din semifinalele Cupei României luni, când la sediul Federaţiei Române de Rugby vor avea loc extragerile pentru penultimul act al Cupei. Posibilii adversari ai formaţiei bănăţene sunt echipele Steaua Bucureşti, CSM Bucureşti şi câştigătoarea dintre RC Griviţa şi CSM Ştiinţa Baia Mare. Partida dintre dintre formaţia din Griviţa şi cea din Baia Mare va avea loc joi, cu începere de la ora 18.00. Aşadar, RCM Timişoara va avea parte de un adversar de calibru în sferturile Cupei României, fapt ce i-ar putea motiva şi mai mult pe jucătorii timişoreni.